Beogradski grand prix, 1939 | HistoryCast nedeljom
Podržite nas i na Patreonu patreon.com/historycastU nedeljnoj epizodi HistoryCasta, istoričarka umetnosti Jovana Milovanović ugostila je Srđana Ercega, poznato lice i glas koji pamtite sa staza Formule 1, Moto GP-a i NFL-a, vlasnika @InfinityLighthouse i kolegu iz sjajnog podkasta LAP 76. Zajedno vas vode na spektakularnu vožnju kroz vreme i otkrivaju fascinantnu istoriju automobilskih trka, od beogradskih ulica između dva svetska rata do legendarnog Le Mana i zlatnog doba Formule 1. Kako su prvi trkači automobila osvojili Srbiju, ko je bio domaći pionir brzine i kakva je veza između istorije, tehnologije i mirisa spaljenih guma?
--------
1:53:33
80 - Kralj Nikola I Petrović
Podržite nas i na Patreonu patreon.com/historycast80 - U novoj epizodi upoznajemo najdugovečnijeg srpskog vladara, čija je vladavina obeležila crnogorsku istoriju – od borbi na bojnom polju do diplomatskih salona Evrope. Bio je pesnik i ratnik, tradicionalista i reformator, knjaz pa kralj. Ko je zaista bio Nikola I Petrović Njegoš, veći Srbin od bilo kog srpskog valdara, i kakvo je nasleđe ostavio Crnoj Gori? Istoričari Ivan Drljača i Nikola Đukić vode vas kroz živopisnu priču o monarhu koji je svojom harizmom osvajao evropske dvorove, ali i suočavao se sa izazovima koje su nosila burna vremena prelaza iz 19. u 20. vek. Čućete i kako je Nikola bio nazvan "prvi tast Evrope", budući da je njegove ćerke i sinove povezao bračnim vezama sa najznačajnijim evropskim dinastijama, uključujući rusku, srpsku i italijansku kraljevsku porodicu. Otkrićete kako je kralj Nikola bio jedan od najproduktivnijih vladara-pesnika svog vremena, autor tradicionalne crnogorske himne "Onamo, 'namo". Biće reči i o njegovim diplomatskim potezima, poput čuvenog međunarodnog priznanja crnogorske nezavisnosti na Berlinskom kongresu 1878. godine, kao i o odnosu sa savremenicima poput kralja Milana Obrenovića i kralja Aleksandra Karađorđevića. Spremite se za epizodu punu anegdota, malo poznatih činjenica i zanimljivih pogleda na život čoveka čija legenda živi do danas.
--------
3:00:27
79 - Punski ratovi
Podržite nas na Patreonu patreon.com/historycastU ovoj epskoj epizodi, istoričari i kumovi Nikola Đukić i Nikola Šipka vode vas kroz jednu od najdramatičnijih borbi antičkog doba - Punske ratove! Ko je zaista bio moćniji - Rim sa svojom neumoljivom disciplinom ili Kartagina sa svojim genijalnim strategijama i neustrašivim Hanibalom? Kako su ove tri brutalne konfrontacije zauvek promenile tok istorije i oblikovale budućnost Mediterana? Kako je sve počelo? Rim i Kartagina, dve moćne civilizacije, dugo su koegzistirale, ali kada su interesi sudarili na Siciliji, svet je utonuo u sukob koji će trajati preko jednog veka. Šta je presudilo? Diplomatske spletke, vojna genijalnost ili čista upornost? Da li je prelazak Alpa sa slonovima bio vojni podvig veka ili sumanuta avantura? Kako je Hanibal umalo oborio Rim na kolena? Kakvu ulogu su imali rimski generali poput Scipiona Afričkog i kako su preokrenuli sudbinu Rima? Treći Punski rat nije bio samo sukob - bio je to čin potpunog istrebljenja. Zašto su Rimljani otišli tako daleko da izbrišu Kartaginu sa lica zemlje? Da li su se plašili novog Hanibala ili je u pitanju bila čista osvetoljubivost? Sa strašću pravih istraživača i uz već poslovičan britki humor, Nikola & Nikola raskrinkavaju mitove, analiziraju ključne bitke i otkrivaju detalje koji su ostali u senci istorijskih zapisa. Od prvog sukoba na Siciliji, preko čuvenog prelaska Alpa sa slonovima, pa sve do potpunog uništenja Kartagine - ovo je priča o moći, osveti i neumoljivom usponu Rima.
--------
2:33:09
HistoryCast nedeljom - Sikstinska kapela
Podržite nas i na Patreonu patreon.com/historycast Kada je papa Julije II dela Rovera pozvao Mikelanđela da oslika plafon Sikstinske kapele, umetnik nije bio oduševljen - zapravo, bio je besan. Smatrao je sebe vajarem, a ne slikarom, i uveren da ga zaverenici u papinom dvoru žele poniziti, prihvatio je zadatak nevoljno. Ipak, ono što je usledilo nije samo jedan od najambicioznijih poduhvata renesanse, već i umetničko delo koje će vekovima oblikovati percepciju umetnosti i religije. U ovoj epizodi, naša istoričarka umetnosti Jovana Milovanović i njen kolega Nikola Piperski otkrivaju kako je Mikelanđelo, sam u ogromnoj kapeli, ležeći na improvizovanoj skeli, proveo godine boreći se s bojama, vlažnim malterom i neprestanim pritiscima Vatikana. Da li je Stvaranje Adama zaista inspirisano anatomijom ljudskog mozga? Kako je umetnik u freske sakrio kritiku crkve? I zašto je Mikelanđelo do kraja života gajio prezir prema onima koji su ga naterali da stvara ovo remek-delo? Pridružite nam se u istraživanju Sikstinske kapele - umetničkog, političkog i ličnog bojišta jednog od najvećih majstora renesanse.
--------
2:02:49
78 - Srbija na Krfu
78 - Zamislite narod koji gubi domovinu, ali ne veru i nadu. Tako počinje jedno od najpotresnijih poglavlja srpske istorije. Prvi svetski rat je, 1916. godina. Vojska na izmaku snage, narod u izgnanstvu i ostrvo koje je postalo dom umornih duša. Ova epizoda vodi nas na Krf - mitsko mesto srpske istorije i utočište srpske vojske i naroda u Jonskom moru. Naši istoričari Nikola Đukić i Ivan Drljača danas pričaju o poslednjem pogledu na domovinu i nadi koja se rađala među maslinama i borovima ovog grčkog ostrva.