#38 – Miha Grilc: Z novim, pilotnim katalitičnim reaktorjem do uporabnih kemikalij
V 38. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z dr. Miho Grilcem, raziskovalcem na Odseku za katalizo in reakcijsko inženirstvo Kemijskega inštituta. Spregovorili smo o pilotnem elektrotermičnem katalitičnem reaktorju z lebdečim slojem. Dr. Grilc nam je razložil, kaj ta nizkoogljična naprava sploh je, kaj dela in kako bomo z njeno pomočjo iz toplogrednih plinov pridobivali uporabne kemikalije.Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
--------
20:48
#37 – Simon Savšek: Financiranje znanstvenih napredkov in inovacij
V 37. epizodi podkasta Vzeto na znanje se pogovarjamo s slovenskim predstavnikom Evropske Investicijske Banke, Simonom Savškom. Med drugim smo spregovorili o tem, kako ena največjih multilateralnih finančnih institucij krepi znanstveni razvoj, premešča inovacijske vrzeli in v praksi podpira izvedbo evropskega zelenega prehoda. Podroben pregled finančne plati znanstvenega napredka vas čaka v marčevski epizodi podkasta Vzeto na znanje.Podkast nastaja v studiu Radia Študent.
--------
22:20
#36 – Simona Golič Grdadolnik: Položaj žensk v znanosti
V 36. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali s prof. dr. Simono Golič Grdadolnik, raziskovalko na Teoretičnem odseku in v Laboratoriju za molekularno strukturno dinamiko Kemijskega inštituta. Razprli smo temo, ki je še posebej aktualna v luči nedavnega praznika: mednarodnega dneva žensk v znanosti. Prisluhnite debati o položaju raziskovalk v znanosti, neenakem plačilu med doktorji in doktoricami in razlikami na področju raziskovalnega dela žensk med evropskimi državami.Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.
--------
21:26
#35 – Anže Prašnikar: Čistilne naprave in krožno gospodarstvo
V 35. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se o raziskovalnem projektu Illimited pogovarjali z dr. Anžetom Prašnikarjem, raziskovalcem na Odseku za katalizo in reakcijsko inženirstvo Kemijskega inštituta. Razglabljali smo o projektnem raziskovanju, ki se posveča procesu pretvorbe ogljikovega dioksida v metanol. O tem, kako ionske tekočine obdržati na primerni temperaturi, kakšne naprave so potrebne za tovrstno katalizo, in kako zagotoviti čim večji izkoristek pretvorbe, poizvedite v februarski epizodi. Podkast nastaja v studiu Radia Študent.
--------
21:45
#34 – San Hadži: o Dušanu Hadžiju
V decembrski epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se ob izidu knjige Dušan Hadži – življenje kemika pogovarjali z vnukom dr. Dušana Hadžija, dr. Sanom Hadžijem, docentom na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo. Gost tokratne epizode ima lepe spomine na pokojnega dedka, velikana kemijske znanosti na Slovenskem, že iz zgodnjega otroštva. V podcastu nam predstavi dedkovo osebnost, nekaj njegovih najpomembnejših dosežkov, raziskovalno ukvarjanje z vodikovo vezjo ter njegovo vizionarsko držo.Podcast nastaja v studiu Radia Študent.
Podkast Vzeto na znanje odpira vrata Kemijskega inštituta v Ljubljani in zvedavo gleda čez rame znanstvenic in znanstvenikov. Hkrati se zazira navzven: z izbranimi gosti razpravljamo tudi o znanosti nasploh, o njenih postopkih in orodjih ter o njeni vlogi v družbi. Prav tako se odzivamo na aktualna vprašanja, ki nam jih zastavljajo trenutne razmere.
Podkast jemljemo na znanje vsak mesec z malo tekočine.
Pogovore vodi Pia Nikolič.