To koniec polskiej misji w kosmosie - co ja o tym myślę?
Jak lot Polaka w kosmos może zmienić przyszłość Polski? To doniosłe wydarzenie może być początkiem nowego myślenia o innowacjach i strategicznym rozwoju naszego kraju, ale tylko jeśli odpowiednio wykorzystamy tę szansę. Zastanawiasz się, co Polska ma z tego lotu? Poznaj moje refleksje na temat: To nie tylko kwestia prestiżu, ale szansa na rozpoczęcie „narodowego projektu nowej wyobraźni” i przywrócenie wiary w nasze własne możliwości. Kosmos to nowy front geopolityki, gospodarki i technologii, a inwestowanie w niego dziś wyznaczy kierunki rozwoju jutro.
--------
10:53
--------
10:53
Powrót kapsuły "Grace" z załogą Ax-4 już niedługo!
Sławosz Uznański Wiśniewski wraca na Ziemię! Po tygodniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nadszedł czas na powrót drugiego Polaka w kosmosie. Ale jak dokładnie to będzie wyglądało? Od pakowania przez odcumowanie, zrzucenie „bagażnika” po wodowanie – To nie tylko koniec misji, ale początek nowej misji edukacyjnej – inspiracji dla całych pokoleń! Obecnie odcumowanie zaplanowanie jest na poniedziałek 14 lipca o 12:45. Współpraca: Krzysztof Kurdyła Montaż: Aleksander Siekierzycki
--------
7:59
--------
7:59
Mamy teraz realną szansę aby zaistnieć w kosmosie - dr hab Grzegorz Brona
Polska podbija kosmos! Jak to możliwe, że w kilkanaście lat od zera staliśmy się znaczącym graczem w przemyśle kosmicznym? Porozmawiam o tym z doktorem habilitowanym Grzegorzem Broną z firmy Creotech Instruments. Projekt „Kopernik, Skłodowska-Curie i Czochralski byliby dumni”, którego celem jest popularyzacja nauki i roli Polaków w rozwoju: sztucznej inteligencji, technologii kosmicznych i energetyki, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” Ministra Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania: 483 000 zł, całkowita wartość 664 500 zł, umowa z dn. 20.07.2023
--------
38:57
--------
38:57
Czego Polska może się nauczyć od Danii?
🟥 Partnerem odcinka jest Ambasada Królestwa Danii w Polsce – dziękujemy za wsparcie! W tym odcinku zabieram Was do Danii – kraju, który od lat konsekwentnie stawia na innowacje, współpracę i zrównoważony rozwój. Razem z kamerą (i mikrofonem) odwiedzamy trzy wyjątkowe miejsca: 🤖 Universal Robots – firmę, która rewolucjonizuje przemysł dzięki cobotom, czyli robotom współpracującym z człowiekiem.🐚 DTU Aqua – wyjątkową wylęgarnię skorupiaków, gdzie naukowcy odbudowują morskie rafy, dbając o różnorodność genetyczną i ekosystemy.🏠 VELUX – legendarną markę okien dachowych, której siłą napędową od dekad jest kultura eksperymentowania. W tym odcinku nie tylko poznacie ich historie, ale też zastanowimy się, […]
--------
24:07
--------
24:07
Co się dzieje z Twoją walizką? — automatyka bagażowa
#współpraca płatna z firmą Siemens Tomasz Rożek rozmawia z przedstawicielami Siemensa o tym, jak działa nowoczesna linia bagażowa — od naklejania kodów i wysyłania bagaży pod skaner, aż po kontrolę logistyki. Pojawią się: kwestie bezpieczeństwa, sztuczna inteligencja, redundantne sterowniki PLC i fakty, które zmienią Wasze spojrzenie na podróż samolotem. Dziękujemy również Portowi Lotniczemu Wrocław za gościnę i współpracę!
Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem.
Nazywam się Tomasz Rożek. Z wykształcenia jestem fizykiem a z zawodu dziennikarzem naukowym. Kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracuję lub współpracowałem z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN; Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłem autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. Wspóltworzyłem programy radiowe: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki.
Piszę nie tylko dla periodyków. Moja pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisałem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się moja książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części opiszę mikrokosmos.
Prowadzę pop-naukowego vbloga Nauka. To lubię i facebookowy fanpage Nauka.To lubię. A od teraz także podcast.
Jestem obecny w dyskusjach na Twiterze oraz Instagramie.
Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków Zuzi i Janka, oraz mężem Ani. Mieszkamy na Śląsku.