AI Denmark

AI Denmark
AI Denmark
Latest episode

90 episodes

  • AI Denmark

    Offentlige AI-assistenter og åbne data

    22/1/2026 | 46 mins.
    Velkommen til den sidste episode i serien om AI og demokrati her i AI Denmark.
    Denne gang skal det handle om en offentligt udviklet AI-assistent og om hvilke data vi egentlig har lov til at uploade og bruge i vores AI-assistenter.
    Først har jeg været på besøg hos professor Serge Belongie for at høre om projektet VoresAI – en chatbot, der kan hjælpe os i kontakten med det offentlige, hvadenten det handler om skole, sundhed eller lokalplaner.
    Bagefter taler jeg med Peter Leth fra foreningen Open Denmark, der har fokus på indhold som billeder, videoer eller andet materiale, som bliver udgivet frit og som vi kan bruge fx som input til chatbots, uden at bekymre os om et ophavsretsligt efterspil.
    Og endelig, så afslutter jeg denne sidste episode med en lille opsamling og refleksion på serien om AI og demokrati, der jo udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet, og er støtten af Trygfonden.
    Lyt med!
    LINKS
    - Pilot-episoden om målet med serien
    - CAISA – Nationalt Center for AI i Samfundet
    - Serge Belongie
    - Open Denmark
    - AI for Alle
    - AI Denmark-projektet
    - Digital Democracy Centre på SDU
  • AI Denmark

    AI-assistenter i kommunerne – kan vi, må vi, bør vi?

    15/1/2026 | 51 mins.
    Velkommen til AI Denmark og endnu en episode i serien om AI og demokrati, som udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet.
    Denne gang skal det handle om hvordan AI-assistenter (måske) kan hjælpe dem der sidder i kommunerne, hvadenten de er byrådsmedlemmer eller arbejder i administration, sagsbehandling og den slags.
    Først tager jeg på besøg i Aalborg Kommune, hvor man blandt andet har udforsket mulighederne i en slags ByrådsGPT, og sammen med byrådsmedlemmerne set på hvilke behov sådan en politiske AI-assistent måske kan løse for dem i hverdagen.
    Jeg har talt med borgmester Lasse Frimand Jensen og med AI-konsulent Christian Villum fra Aalborg.
    Bagefter skal vi høre om OS2ai, en AI-assistent som er bygget med open source-modeller og dansk forankring, og som er ved at blive rullet ud i over 40 kommuner.
    Det er Bo Fristed fra Aarhus kommune, der fortæller.
    Serien om AI og demokrati udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet, og er støtten af Trygfonden.
    Lyt med!
    LINKS
    - Pilot-episoden om målet med serien
    - AI Denmark-projektet
    - Digital Democracy Centre på SDU
    - Borgmester og byråd i Aalborg
    - Christian Villum om ByrådsBot-workshop | LinkedIn
    - OS2 – offentligt samarbejde om open source
    - OS2ai
    - EU-projekt om "Genai For The Public Administrations"
    - Storskalaprojekterne
    - Tidligere episode  om open source-AI
  • AI Denmark

    Faktatjek og sokratisk samtale – to chatbots der søger sandheden

    08/1/2026 | 51 mins.
    "Computere er kedelige – de giver bare svar." Sådan nogenlunde lyder et gammelt citat fra 60'erne, der normalt tilskrives Picasso.
    Men uanset om man så mener at ChatGPT og Gemini og Le Chat er kedelige eller ej, så må man nok erkende at de fleste lige præcis bruger AI-assistenterne til at give svar.
    Men når det handler om store sprogmodeller og generativ AI, er det måske lidt problematisk. Som bekendt slås de stadig med opdigtede fakta og 'hallucinationer' – og hvis man netop bruger de mange chatbots til at give svar, skulle de jo helst være sandfærdige og korrekte.
    Derfor er nationalleksikonnet Lex også igang med at udvikle en chatbot, der kun giver faktuelt korrekte svar med udgangspunkt i artiklerne – og også kan finde ud af at sige "det ved jeg ikke" hvis man spørger om noget, der ikke står i leksikonnet. Det fortæller Ole Mølgaard fra Lex og Kristoffer Nielbo fra Aarhus Universitet.
    Bagefter skal vi høre om EU-projektet TITAN – en såkaldt 'sokratisk chatbot', der slet ikke giver svar, men i stedet stiller guidende og vejledende spørgsmål tilbage til brugerne. Det er Nicklas Bang Bådum og Marie Hoff fra DemocracyX, der fortæller.
    Serien om AI og demokrati udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet, og er støtten af Trygfonden.
    LINKS
    Pilot-episoden om målet med serien
    AI Denmark-projektet
    Digital Democracy Centre på SDU
    Chatbot på Lex
    Center for Humanities Computing, AU
    TITAN-projektet med en sokratisk chatbot
    DemocracyX
    Retrieval-Augmented Generation (RAG) | Wikipedia
    Den sokratiske metode | Wikipedia
  • AI Denmark

    Symbolsk AI – forklarbar kunstig intelligens

    01/1/2026 | 45 mins.
    Velkommen til AI Denmark og endnu en episode i serien om AI og demokrati, som udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet.
    Målet med denne serie er at udforske potentialerne i især generativ AI, og se på nogle af de måder AI kan bruges til at udnytte de positive muligheder i teknologien.
    I denne episode dykker jeg ned det, man kalder symbolsk AI – en type af AI som i langt højere grad end generativ AI bygger på klare og reproducerbare regler.
    Jeg har talt med Jonas Vistrup, der er PhD-studerende på Syddansk Universitet, og som har dedikeret en stor del af sit studie og sin forskning til symbolsk AI. Målet er at lave explainable eller forklarbar AI.
    Symbolsk AI kan – måske – være med til at tackle nogle af de særlige udfordringer ved generativ AI, nemlig den indbyggede tilfældighed i deres svar og det grundlæggende problem at vi faktisk ikke kan forklare præcis hvordan en chatbot er kommet frem til sit svar.
    Serien om AI og demokrati udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet, og er støtten af Trygfonden.
    Lyt med!
    LINKS
    Pilot-episoden om målet med serien
    Jonas Vistrup, SDU
    Lex om forskellen på symbolsk og 'konnektionistisk' AI
    Artikel om symbolsk AI og 'lead generation' på TV2
    Artikel om FÆRDXEL – symbolsk AI i færdselsloven
    AI Denmark-projektet
    Digital Democracy Centre på SDU
    DDCxTrygfonden fellowship
  • AI Denmark

    AI-værktøjer der kan hjælpe journalister

    25/12/2025 | 43 mins.
    Velkommen til endnu en episode i serien om AI og demokrati.
    Målet med serien er at udforske potentialerne i især generativ AI i forhold til at støtte og måske endda revitalisere demokratiet, og i denne episoder handler det om nyheder og journalistik.
    Der er selvfølgelig masser af udfordringer i hvordan AI påvirker både journalisternes arbejde, mediernes skrantende økonomi og så videre  – men denne gang dykker vi altså ned i et par eksempler på, hvordan nyhedsmedier faktisk forsøger at forme teknologien, så den passer til journalistiske idealer og demokratiske ambitioner.
    Først ser jeg nærmere på anbefalings-algoritmer med postdoc Lynge Asbjørn Møller fra Syddansk Universitet, og bagefter skal vi høre om en særlig chatbot, der kan hjælpe blandt andet journalister med at sætte fokus på hvad EU-parlamentarikerne egentlig går og laver. EU-chatbotten er lavet af det lille firma DemAI, og jeg har besøg af stifterne Michael Birkebæk Jensen og Kristian Thorsted Madsen.
    Serien om AI og demokrati udspringer af mit fellowship på Digital Democracy Centre på Syddansk Universitet, og er støtten af Trygfonden.
    Lyt med!
    LINKS
    Pilot-episoden om målet med serien
    Lynge Asbjørn Møller, postdoc, Digital Democracy Centre, SDU
    DemAI
    Parl8 chatbotten
    Fra automatisering til transformation med AI-værktøjer – Udforskning af de professionelle normer og opfattelsen af ansvarlig AI i en nyhedsorganisation (DDC-artikel)
    AI Denmark-projektet
    Digital Democracy Centre på SDU
    DDCxTrygfonden fellowship

More Business podcasts

About AI Denmark

En podcast om kunstig intelligens set med danske briller.
Podcast website

Listen to AI Denmark, A Bit of Optimism and many other podcasts from around the world with the radio.net app

Get the free radio.net app

  • Stations and podcasts to bookmark
  • Stream via Wi-Fi or Bluetooth
  • Supports Carplay & Android Auto
  • Many other app features
Social
v8.3.1 | © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 1/29/2026 - 3:25:27 AM